77
Michal Zámec
Majetek v hodnotě
3,0 mld. Kč

  • Když Zámec začínal prodávat parfémy, rozlišoval u nich jen dvě kategorie: voní/nevoní a prodává se / neprodává se. Jeho oblíbená vůně je červená Lacoste.
  • Zámec nakopl svůj e-shop s parfémy v roce 2005, když si v časopise Elle koupil dvoustránkovou reklamu za 200 tisíc korun.
  • Notino expanduje na další trhy, momentálně se zaměřuje především na Švýcarsko. Naopak z Ameriky se firma stáhla.
Zdroj financí
internet
Další obory
maloobchod
Datum narození
10. 5. 1983
Bydliště
Brno
Rodiště
Kroměříž
Rodinný stav
ženatý
Posedlost
cestování, kvalitní hodinky, jízda na kole
Hlavní firma
Notino
Původ majetku
selfmade
Loňský majetek
3,0 mld. Kč
Jeden z nejúspěšnějších Čechů v internetovém obchodu. Michal Zámec ještě jako gymnazista v Kroměříži prodával a odblokovával mobilní telefony, ale při cestách do Dubaje narazil na zajímavější byznys. V roce 2004 odstartoval svůj e-shop s voňavkami Parfums.cz a postupně ho rozšířil do 22 zemí světa. Roztříštěné názvy jednotlivých online obchodů (například na Slovensku Salma.sk) sjednotil pod značku Notino. Ta podle čísel za loňský rok opět narostla do rekordních čísel. Notino prodalo 29 milionů produktů a navýšilo tržby na 8,4 miliardy korun. Provozní zisk stabilně přesahuje 100 milionů korun, ovšem v posledním roce ho snižuje investice do mezinárodní expanze (letos je to Švýcarsko a Rakousko), rozšiřování sítě kamenných prodejen, IT systémů a také čištění vnitrofiremních procesů. Ziskovost Notina tedy neroste souběžně s tržbami, a proto přistupujeme ke konzervativnější variantě ocenění. Srdce Notina tluče v Rajhradu u Brna, kde má firma obrovský sklad. Tenhle byznys stále krásně voní, ale Notino, které zaměstnává přes 1300 lidí, už dávno svým zákazníkům neposílá jen parfémy. Mezi desítkami tisíc produktů najdete všechno možné z kategorie beauty, od šamponů přes zubní pasty po kosmetiku a opalovací krémy. Podle dostupných statistik mělo loni Notino nejsilnější den na Black Friday, kdy vyexpedovalo 301 tisíc kusů zboží za jeden den. Sám Zámec se v posledních letech drží stranou médií a rozhovory poskytuje výjimečně.
„Mám rád všechno hned, nebo ještě lépe – mělo to být už včera.“ (Forbes, říjen 2016)
— Michal Zámec