78
Jiří Trávníček
Majetek v hodnotě
3,0 mld. Kč

  • Někdejší majitel výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Za firmu britský fond Pamplona Capital před lety zaplatil přes šest miliard korun, většinu inkasoval Jiří Trávníček.
  • Dnes se zabývá hlavně svým největším koníčkem – a tím jsou koně. Ve Zhoři u Jihlavy vlastní rozsáhlou dostihovou stáj DS Pegas, kde se připravují desítky špičkových koní pro překážkové i rovinové dostihy.
  • S novináři zásadně nemluví. Výjimkou bývají momenty po vítězství koní z jeho stáje v dostizích. Velkou pardubickou například jeho klisna Orphee des Blins vyhrála třikrát za sebou.
Zdroj financí
průmysl
Další obory
dostihový sport
Datum narození
2. 3. 1952
Bydliště
Kravsko u Znojma
Vzdělání
Ing., CSc.
Rodinný stav
ženatý
Posedlost
koně, rovinové i překážkové dostihy; poznávací znamení: klobouk typu trilby, který v Anglii tradičně nosí lidé od koní
Hlavní firma
Pegas Nonwovens
Původ majetku
prodej firmy
Loňský majetek
3,0 mld. Kč
Někdejší majitel výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, za kterého před 14 lety britský fond Pamplona Capital zaplatil přes šest miliard korun a většinu inkasoval právě Trávníček, se dnes zabývá hlavně svým největším koníčkem – a tím jsou koně. Na přelomu tisíciletí vybudoval ve Zhoři u Jihlavy rozsáhlou dostihovou stáj a tréninkové centrum, kde pod hlavičkou DS (dostihová stáj) Pegas špičkový tým odborníků připravuje přes 30 koní pro překážkové i rovinové dostihy. Za jednoho koně je Trávníček ochoten zaplatit i 80 tisíc eur a investice se mu vyplácí, klisna Orphee des Blins mu Velkou pardubickou vyhrála hned třikrát za sebou. Takový úspěch koně z jeho stáje je také jediným krátkým okamžikem, kdy Jiří Trávníček poruší svou zásadu nemluvit s novináři. Na dostihové scéně je Trávníček považován za jednoho z mála skutečných odborníků mezi majiteli, který zároveň dokáže díky svým finančním prostředkům bez problémů naplňovat své sportovní vize. Luxus ho nezajímá, poznávacím znamením je typický hnědý klobouk trilby, který v Anglii nosí jen lidé od koní. I když o jeho současných podnikatelských aktivitách není mnoho známo, jeho majetek i při konzervativním zhodnocení podle Forbesu přesahuje tři miliardy korun.
„Už nemyslím jako byznysmen, ale jako koňák. A tenhle džob se pro peníze nedělá.“
— Jiří Trávníček