79
Karel Janeček
Majetek v hodnotě
2,8 mld. Kč

  • Janeček zbohatl na algoritmickém tradingu pod hlavičkou společnosti RSJ.
  • Výstřední matematik je posedlý číslem 21, což je vidět hned na několika firmách v jeho portfoliu: startupovém inkubátoru UP21, leteckém simulátoru Pilot21, závodním týmu Racing 21, volební metodě D21…
  • V roce 1995 napsal počítačový program Statistical Blackjack Analyzer, který prováděl tzv. Monte Carlo simulace – jde o analytický nástroj pro hráče blackjacku, jehož výstupem jsou statistiky výhod a rizik pro profi hráče.
Zdroj financí
trading
Další obory
startupy
Datum narození
26. 7. 1973
Bydliště
Praha
Rodiště
Praha
Vzdělání
MFF UK
Rodinný stav
rozvedený
Počet dětí
4
Posedlost
gymnastika, číslo 21
Hlavní firma
RSJ
Původ majetku
selfmade
Karel Janeček se v našem žebříčku objevuje poprvé díky tomu, že Forbes mohl nahlédnout do rodinného trustu, kam výstřední matematik převedl svůj majetek (částečně i kvůli rozvodovému řízení s exmanželkou Mariem). Z přehledu trustu Trust21 a dalších dokumentů mapujících jeho majetek vyplývá, že Janečkovo jmění se skládá zejména z nemovitostí, cenných papírů, peněžních prostředků, kryptoměn a majetkových podílů v několika projektech: tu hlavní část tvoří firma na algoritmický trading RSJ (Janeček v ní má podíl 21,12 procenta, což odpovídá jeho posedlosti číslem 21), dále například startupový inkubátor UP21, letecký simulátor Pilot21, pěstování konopí pod značkou CB21 Pharma, výroba tyčinek z cvrččí mouky Sens nebo luxusní resort Zuri na Zanzibaru. Když odečteme pohledávky a diskontujeme volatilní kryptoměny, dostáváme se ke konzervativnímu ocenění Janečkova majetku těsně pod třemi miliardami korun. V roce 1995 napsal počítačový program Statistical Blackjack Analyzer, který prováděl tzv. Monte Carlo simulace – jde o analytický nástroj pro hráče blackjacku, jehož výstupem jsou statistiky výhod a rizik pro profi hráče.
„Chápu, že pro někoho můžu vypadat jako šílenec, protože se nebojím jít proti systému. Ale všechno to, co dělám, je stoprocentně racionální.“ (Forbes, prosinec 2018)
— Karel Janeček