5
Daniel Křetínský
Majetek v hodnotě
66,0 mld. Kč

  • Je nejvýše postaveným miliardářem v našem žebříčku, který žádným způsobem nezbohatl na privatizaci.
  • Jeho partnerkou je o 20 let mladší Anna Kellnerová, dcera nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.
  • Posledních 15 let je vlastníkem fotbalového klubu Sparta Praha, který za tu dobu získal pouze čtyři mistrovské tituly.
Zdroj financí
energetika
Další obory
průmysl
Datum narození
9. 7. 1975
Bydliště
Praha
Rodiště
Brno
Vzdělání
JUDr.
Rodinný stav
svobodný
Počet dětí
1
Posedlost
fotbal
Auto
Audi RS6, Porsche Panamera
Hlavní firma
EPH
Vedlejší firmy
Blesk, Sparta, Le Monde, Makro
Původ majetku
selfmade
Loňský majetek
59,0 mld. Kč
* Aktualizace 7. 4. 2020: Daniel Křetínský se stal skokanem roku v žebříčku nejbohatších lidí světa. Alespoň mezi Čechy. Zatím totiž krizi ustál a díky loňským investicím do energetiky a retailu (německá skupina Metro AG a francouzské Casino) se v žebříčku posunul z pátého na třetí místo s odhadovaným majetkem na 3,4 miliardy dolarů. Vládci Energetického a průmyslového holdingu (EPH), z hlediska výroby elektrické energie šesté největší energetické skupiny v Evropě, pomáhá fakt, že krize na energetiku tolik nedolehla. Navíc většina kontraktů EPH na dodávky energií je uzavřena na několik let dopředu s pevně stanovenými výkupními cenami.
 
Nejmladší z českých dolarových miliardářů pokračuje ve své expanzi mimo svět uhlí, dolů a elektráren – loni způsobil největší poprask jeho vstup do francouzského deníku Le Monde, což mu vyneslo globální pozornost. Dál posiluje svou pozici ve velkoobchodní německé skupině Metro AG, byť se svým plánem na její kompletní ovládnutí zatím neuspěl, a nově se pustil do retailového byznysu i ve Francii. Finančním srdcem Křetínského byznysu ale dál zůstává energetický kolos EPH.
„Jsem přesvědčený, že média jsou v současnosti zásadní prvek ochrany liberální demokracie v Evropě."
— Daniel Křetínský