Pavel Baudiš
Majetek v hodnotě
38,0 mld. Kč
- Baudiš svůj první antivirus naprogramoval v roce 1988, kdy dostal na disketě virus Vienna.
- Od loňského roku, kdy Avast vstoupil na londýnskou burzu, je členem klubu dolarových miliardářů.
- Nyní své peníze investuje v rámci několika fondů, včetně R2G nebo Credo Ventures.
Datum narození
15. 5. 1960
Loňský majetek
27,0 mld. Kč
* Aktualizace 7. 4. 2020: Pavel Baudiš v žebříčku světových miliardářů zchudl. Jeho majetek se oproti minulému roku nepatrně ztenčil. Ještě na konci ledna to přitom vypadalo, že se dostane nad hranici dvou miliard dolarů – akcie Avastu na londýnské burze byly na rekordní výši (550 pencí), jenže pak přišla kauza se sdílením uživatelských dat. A když se akcie začaly zotavovat, přišla pandemie a pád až téměř k upisovací hodnotě (250 pencí). Ten mimochodem o vstup mezi dolarové miliardáře připravil druhého ze zakladatelů Avastu Eduarda Kučeru.
Akcie kyberbezpečnostní společnosti Avast jdou na londýnské burze stále nahoru a stoupá s nimi i propočet majetku Pavla Baudiše, jednoho ze dvou zakladatelů. Na konci září se pohybovaly na hranici 380 pencí za akcii, což je libozvučné číslo, pokud jste držitelem 257 182 165 jejich kusů. Baudiš úplně první verzi bezpečnostního softwaru napsal už v roce 1988, když dostal disketu s virem Vienna. Pak trvalo dalšího půl roku, než dostal další virus, a mezitím přemýšlel o obecnějším programu, který by hlídal integritu systému. „Tehdy jsem si rozhodně nemyslel, že díky němu jednou zbohatnu,“ vzpomíná Baudiš. V listopadu 1989, ještě před převratem, založil spolu s Eduardem Kučerou družstvo Alwil. V něm nejprve byly antiviry jako bokovka, ale s příchodem Windows 95 se ukázalo, že to bude díky rozmachu e-mailu velká věc. Nabízení placené verze ovšem firmu přivedlo v roce 2000 téměř ke krachu, spásou bylo po vzoru AVG přejít na tzv. freemium model, tedy základní verzi zdarma a teprve vylepšenou za peníze. Tak se rozjela mašina jménem Avast, která dělá na tržbách 811 milionů dolarů (za rok 2018) a více než polovinu z toho má na zisku EBITDA. Avast už také není jen lovcem virů v počítačích a telefonech. Chrání téměř půl miliardy uživatelů, nabízí stále více produktů (například bezpečné připojení na veřejnou wi-fi či zabezpečení pro sítě internetu věcí) a dokáže profitovat z chytré spolupráce s Googlem či Yahoo. Jeho zakladatelé už firmu exekutivně neřídí (otěže drží nový CEO Ondřej Vlček), a tak mají čas na další aktivity, mezi něž patří investování či charita (manželky Kučery a Baudiše se starají o chod Nadačního fondu Avast, který finančně podporuje například vozíčkáře, Centrum Paraple či domov pro seniory Sue Ryder), a také na vlastní záliby – zatímco Kučera fandí Slavii a obdivuje české sklo, Baudiš má rád geocaching.
„Co jsme udělali s penězi, které jsme získali za 25 procent Avastu? No rozhodně jsme si nekoupili žádné letadlo ani jachtu.“ (Forbes, říjen 2012)
— Pavel Baudiš