4
Andrej Babiš
Majetek v hodnotě
70,0 mld. Kč

  • Čtvrtý nejbohatší Čech, český premiér a aktuálně pravděpodobně nejmocnější muž v zemi.
  • Zkušenosti s byznysem sbíral za socialismu v Maroku, postupně rozšiřoval svůj Agrofert přes privatizace a skupování konkurentů. Vždy dobře vycházel s ČSSD.
Zdroj financí
Chemie
Další obory
Potravinářství, zemědělství, média
Datum narození
2. 9. 1954
Bydliště
Průhonice
Rodiště
Bratislava
Vzdělání
Ing.
Rodinný stav
Ženatý
Počet dětí
4
Posedlost
politika, tabulka AB 10, která zachycuje vývoj 10 nejdůležitějších finančních ukazatelů ve všech firmách
Auto
Audi A8 L
Hlavní firma
Agrofert
Vedlejší firmy
Duslo, Deza, SKW Piesteritz, Lieken, Lovochemie, Mafra, Kostelecké uzeniny
Původ majetku
selfmade, privatizace
Loňský majetek
75,0 mld. Kč
* Aktualizace 7. 4. 2020: Andrej Babiš, český premiér a beneficient svěřenských fondů, v nichž je zaparkovaný holding Agrofert, si meziročně v žebříčku nejbohatších lidí světa opět pohoršil. Poprvé v historii je mezi českými dolarovými miliardáři až na čtvrtém místě s majetkem odhadovaným na 3,2 miliardy dolarů. Jeho říše Agrofert je sice vzhledem ke svému zaměření (potraviny, chemie a zemědělství) vůči současné krizi hodně imunní, většinu výnosů ale realizuje v českých korunách, a ve světovém žebříčku dolarových miliardářů se tak v případě Andreje Babiše projevilo výrazné oslabení české koruny v poslední době.
 
Další pokles ziskovosti zaznamenal loni holding Agrofert, který patří do svěřenských fondů ovládaných premiérem Andrejem Babišem. Kvůli pokračujícímu poklesu cen umělých hnojiv na světovém trhu a odpisům v pekárenství v Německu vydělal Agrofert jen 1,6 miliardy korun čistého, což je meziroční pokles o tři miliardy. Zároveň je holding výrazně zadlužený, má 43 miliard bankovních úvěrů. To souvisí s několikaletými investicemi hlavně do chemické části byznysu. Vyšší zadlužení a nižší provozní ziskovost také táhnou dolů náš odhad majetku Andreje Babiše. V politice zůstává jeho pozice neotřesitelná. Obzvlášť poté, co státní zástupce zastavil jeho trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo.
„Nemám peníze, neprodal jsem firmu. Až firmu prodám, tak budu mít.“ (Forbes, říjen 2017)
— Andrej Babiš