3
Karel Komárek
Majetek v hodnotě
71,0 mld. Kč

  • Komárek se letos vrátil na třetí místo našeho žebříčku nejbohatších Čechů.
  • Po letech nakupování technologických firem se Komárek rozhodl oficiálně z nich učinit třetí nohu své skupiny KKCG – vedle loterií a ropy & plynu tak vznikl Aricoma Holding.
  • Vzal si za svůj odkaz nejslavnějšího českého skladatele, více než 10 let pořádá festival Dvořákova Praha a sponzoroval i loňské turné českých filharmoniků (jejichž prvním dirigentem byl právě Dvořák) po USA.
Zdroj financí
energetika, loterie, IT
Další obory
real estate
Datum narození
15. 3. 1969
Bydliště
Verbier, Švýcarsko
Rodiště
Hodonín
Vzdělání
obchodní akademie
Rodinný stav
ženatý
Počet dětí
4
Posedlost
golf, kolo, nadace
Auto
Mercedes S
Hlavní firma
KKCG
Vedlejší firmy
Moravské naftové doly (MND), Sazka Group, Aricoma
Původ majetku
privatizace, selfmade
Loňský majetek
67,0 mld. Kč
* Aktualizace 7. 4. 2020: Karel Komárek zůstává v žebříčku nejbohatších lidí planety na kótě 3,1 miliardy, stejně jako loni. Jeho byznys sice posílil, ovšem koronavirový propad na burze se týkal i řecké loterijní společnosti OPAP, kde drží největší podíl a která má na jeho jmění má ze všech firem největší váhu. Akcie OPAPu se na aténské burze propadly oproti lednu o polovinu. Tím se tak „vymazala“ rostoucí ziskovost zbytku loterijní skupiny Sazka Group i technologické části začleněné v holdingu KKCG.
 
Loterijní pás Karla Komárka se táhne od jihu Evropy až po Česko. Od řeckého gigantu OPAP přes italské Lotto, rakouské Casinos Austria až po českou Sazku. To všechno jsou největší hráči ve svých zemích a patří pod Sazka Group, v níž Komárek nově drží stoprocentní podíl poté, co vyplatil svého kolegu miliardáře Jiřího Šmejce (hotovostí a chorvatskou loterií SuperSport). Loterie jsou opěrným bodem Komárkova impéria, na byznysu KKCG se podílí dvěma třetinami. Třetí nejbohatší Čech, který s rodinou nově žije ve Švýcarsku, se na začátku 90. let zapojil do rodinného byznysu s plynovými kotli a armaturami, pracoval jako skladník, dělník, řidič a ředitel v jednom. Dnes je z něho stálý člen žebříčku dolarových miliardářů (poprvé se v něm objevil v roce 2013). Do jeho finanční skupiny patří kromě loterijního byznysu i Moravské naftové doly, americká fabrika na metanol, datová centra, většinový podíl v IT firmě Autocont a vývojářské společnosti Cleverlance (IT aktivity se letos včlenily do nově vzniklého holdingu Aricoma), realitní projekty v Praze, inovativní medicínská společnost či podíly v několika českých i zahraničních startupech. Ze skupiny KKCG naopak nedávno vypadla cestovní kancelář Fischer, kterou Komárek prodal německému koncernu REWE. Rodák z Hodonína je aktivní sportovec, rád jezdí na kole nebo chodí plavat. Jako mecenáš se věnuje obnově městských parků na různých místech Česka, spolupořádá hudební festival Dvořákova Praha a s manželkou Štěpánkou poslední dva roky předsedají Mezinárodnímu výboru pro kulturu Kennedyho centra ve Washingtonu, což je nejvýznamnější americká kulturní instituce.
„Říct si, že budete dřít do 50 let nebo do prvních 10 milionů korun a pak nebudete dělat nic, to mi přijde jako blbost. Člověk by měl rozumně pracovat až do smrti.“ (Forbes, Nejbohatší lidé světa 2016)
— Karel Komárek