25
Petr Němec
Majetek v hodnotě
8,0 mld. Kč

  • Němec patří k nejméně nápadným členům žebříčku nejbohatších Čechů, nejvíce času tráví v Srbsku a ve Švýcarsku.
  • Základ svého jmění položil Němec při prodeji svého podílu ve farmaceutické společnosti PharmaSwiss, z něhož dostal necelé čtyři miliardy korun.
  • Za poslední rok jeho developerská společnost Sebre dodělala a prodala dvě výrazné nemovitosti v Praze: kancelářskou budovu Drn na Národní třídě a Šporkovský palác.
Zdroj financí
farmacie
Další obory
reality
Datum narození
13. 2. 1961
Bydliště
Bělehrad
Vzdělání
JUDr.
Rodinný stav
ženatý
Počet dětí
4
Hlavní firma
Amicus
Vedlejší firmy
Sebre
Původ majetku
selfmade
Loňský majetek
5,0 mld. Kč
Až do léta 2015 se o něm v českém byznysu prakticky nevědělo. Petr Němec se totiž v rodné zemi vyskytuje jen příležitostně, a to především kvůli tomu, že se tu angažoval ve dvou velkých realitních projektech v centru Prahy pod taktovkou developerské společnosti Sebre: rekonstrukci Šporkovského paláce a stavbě paláce Drn na Národní třídě. Hodnota obou nemovitostí, které vybudoval a prodal ve spolupráci s byznysovým partnerem Janem Fidlerem, se pohybuje okolo čtyř miliard korun (dohromady). Šporkovský palác koupila pojišťovací skupina Generali a Drn zase německý fond KGAL. Němec peníze na své realitní investice získal díky prodeji svého podílu ve firmě PharmaSwiss. Tu založil v roce 2000 jako specializovanou společnost pro distribuci léků ve střední a východní Evropě a postupně do ní pouštěl investory (fond HBM bývalého finančního šéfa firmy Roche, poté fond Enterprise Investors, v Česku známý mj. díky jackpotu s investicí do antivirové firmy AVG), až nakonec v roce 2011 celý PharmaSwiss skončil v rukou kanadské farmaceutické společnosti Valeant. Němec si z obchodu odnesl 3,9 miliardy korun. Kromě pražského developmentu, do něhož patří i stavba kancelářské budovy v Holešovicích a připravovaný projekt na smíchovském nábřeží v místě sportovního centra Erpet, se pustil i do toho bělehradského (v srbské metropoli kvůli rodinným vazbám tráví významnou část roku) – Sebre tam koupilo marínu Dorcol, označovanou za nejlepší pozemek ve městě, a také spěje k velké přestavbě tamních filmových ateliérů. Projekt Avala Studios by měl doplnit i nový development pro klidné rodinné bydlení. Kromě toho se Němec naplno vrátil do starého známého byznysu: v roce 2014 rozjel farmaceutickou společnost Amicus, která se pohybuje ve stejném segmentu jako PharmaSwiss (nabízí komplexní servis pro výrobce originálních léčiv), působí v zemích střední a východní Evropy, na Balkáně a v Pobaltí. Ta rychle vyrostla a pro letošní rok počítá s tržbami na úrovni 3,2 miliardy korun. „Je to PharmaSwiss číslo dvě, ale jinak, protože věci se ve farmaceutickém byznysu přeskupily,“ říká Němec. Amicus se letos přejmenoval na Swixx BioPharma a podle informací Forbesu už jeho valuace překročila tu PharmaSwissu při exitu. „Je to raketa. Řekl bych, že jsem teď ve full investment swingu.“
„Palác na Národní třídě, to je stavba, která Praze prospěje a kterou běžný development nenabízí.“ (Forbes, červenec 2015)
— Petr Němec