11
Tomáš Chrenek
Majetek v hodnotě
19,0 mld. Kč

  • Od oceláren ke zdravotnictví: muž, který zbohatl už v 90. letech během privatizace, dnes ovládá nejen Třinecké železárny a skupinu Moravia Steel, ale vlastní i Agel, největšího poskytovatele soukromé zdravotní péče ve střední Evropě.
  • Ačkoli tvrdí, že investice do zdravotnictví je filantropie, jen loni investice v rámci sítě Agel přesáhly 650 milionů korun.
  • Jeho vášní je lov, mluví o sobě jako o myslivci, vlastní rozsáhlé honitby a za lovem i cestuje.
Zdroj financí
průmysl
Další obory
zdravotnictví
Datum narození
26. 7. 1963
Bydliště
Třinec, zámek Koloděje
Rodiště
Nitra
Vzdělání
Ing., Ph.D., CSc. – VŠE v Bratislavě, VŠ báňská v Ostravě
Rodinný stav
Ženatý
Počet dětí
4
Posedlost
tenis, lov, vodáctví, dýmky, historické objekty
Auto
Rolls-Royce, Maybach
Hlavní firma
Moravia Steel
Vedlejší firmy
Třinecké železárny, Agel
Původ majetku
selfmade, privatizace
Loňský majetek
17,0 mld. Kč
Rodák z Nitry, který má už přes 10 let české občanství, nadále prožívá úspěšné období. Tržby skupiny Moravia Steel se pohybují na hranici 64 miliard korun, Třinecké železárny, které včetně dceřiných firem zaměstnávají více než 10 tisíc lidí, měly loni tržby 40 miliard korun. Ještě zajímavější je však Chrenkův další rozmach ve zdravotnickém byznysu, který je proti oceli ještě výrazně progresivnější: zdravotnická síť Agel, v níž Tomáš Chrenek vlastní 100 procent (25procentní podíl Chrenek před časem odkoupil od lékaře Martina Polacha za neveřejnou sumu, v kuloárech se však hovořilo až o astronomické částce okolo tří miliard korun), dál posiluje svůj systém řízené péče a specializace jednotlivých svých pracovišť z řad krajských nemocnic, které byly před převzetím často na hranici krachu. Dnes už jde o skutečné zdravotnické impérium a s víc než 5,5 milionu ambulantních ošetření ročně, 220 tisíci hospitalizací a 52 tisíci operací také o největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě. Vedle 22 nemocnic, poliklinik, několika laboratoří, lékáren, kliniky IVF, kardiologického či očního centra spadá pod Agel ještě řada dalších firem včetně zdravotnických škol. Chrenkovo zdravotnické impérium navíc plánuje další rozmach a rozsáhlé investice do jednotlivých zařízení, jen za uplynulý rok investice přesáhly 650 milionů korun.
„Vše, co tu vidíte, jsem si poctivě ulovil. Vycpané zvíře bych si nikdy nekoupil. To je ještě horší než si koupit babu. Což je mimochodem taky strašně nesportovní.“ (Forbes, srpen 2015)
— Tomáš Chrenek