70
Richard Háva
Majetek v hodnotě
3,4 mld. Kč

  • Háva je známým obchodníkem se zbraněmi a obrannými systémy. Jeho společnost Omnipol dlouhou dobu obchodovala s českou armádou, dodala jí například dopravní letouny CASA.
  • Většinu času pobývá ve Švýcarsku nedaleko Ženevy a vedení Omnipolu a dalších firem přenechal profesionálním manažerům. Mezi jeho záliby patří víno a myslivost.
  • Je to blízký přítel Miroslava Kalouska. Seznámili se už v 90. letech, když byl Kalousek náměstkem ministra obrany.
Zdroj financí
zbrojní průmysl
Další obory
letectví
Datum narození
19. 5. 1957
Bydliště
Ženeva
Vzdělání
Ing.
Rodinný stav
ženatý
Počet dětí
2
Posedlost
Miroslav Kalousek, víno, myslivost
Hlavní firma
Omnipol
Vedlejší firmy
ERA Pardubice, MESIT holding
Původ majetku
privatizace
Loňský majetek
3,0 mld. Kč
Většinu času tráví Richard Háva ve Švýcarsku a jeho synové, kteří mají minoritní podíly v rodinném holdingu, se managementu také neúčastní (sedí pouze v dozorčích radách dceřiných firem). Managementu, který jako CEO a desetiprocentní minoritní akcionář vede Jiří Podpěra, se daří skupinu OMPO holding, která vyrostla na obchodu s vojenskou technikou, rozšiřovat. Loni se rozrostla o uherskohradišťskou společnost Mesit, která se specializuje na vývoj a výrobu produktů a systémů v letectví, kosmonautice, v obranném a bezpečnostním průmyslu. Historie Omnipolu sahá až do roku 1934 a po revoluci se firma stala výrazným dodavatelem obranných, bezpečnostních a leteckých systémů. Kromě letecké techniky a leteckých cvičných systémů se soustřeďuje především na obrannou a bezpečnostní elektroniku, přičemž kontrakty v této oblasti se domlouvají vždy několik let a podléhají regulacím, politickým tlakům či naladění společnosti v dané zemi. Do skupiny patří i pardubická ERA, která se orientuje na systémy pasivní radiolokace pro civilní i vojenské účely a v loňském roce zaznamenala zisk EBITDA převyšující 400 milionů korun. Hávovi bývají často připisovány nadstandardní vztahy s Miroslavem Kalouskem, bývalým ministrem financí a náměstkem ministra obrany. S českou armádou už však Omnipol, který se s Pentou podílí na vývoji letounu L-39 NG z Aera Vodochody, v posledních letech prakticky nespolupracuje: více než 90 procent tržeb pochází z exportu.