27
Ondřej Tomek
Majetek v hodnotě
8,0 mld. Kč

  • Tomek základ svého jmění položil v roce 2007, kdy se prodal portál Centrum.cz společnosti Warburg Pincus údajně za 100 milionů eur.
  • Peníze vydělané prodejem Tomek od té doby rozmnožuje investicemi do akciového portfolia (tituly jako Tesla, Facebook, Nvidia či Avast) a startupů (Kiwi.com, Safetica, Shoptet…).
  • Rodák ze Zlína v mládí hrál hokej v Hradci Králové, kde také studoval sportovní školu.
Zdroj financí
finance
Další obory
investice
Datum narození
27. 6. 1974
Bydliště
Praha, Hradec Králové
Rodiště
Zlín
Vzdělání
Ing.
Rodinný stav
svobodný
Počet dětí
3
Posedlost
mořeplavba, burza, hokej
Hlavní firma
Coober Fund
Vedlejší firmy
Impulse Capital
Původ majetku
selfmade
Loňský majetek
7,0 mld. Kč
Z téměř jedné miliardy korun, kterou v roce 2007 vydělal na prodeji portálu Centrum.cz, mu čtvrtinu ubrali nešikovní bankéři v krizi o rok později. Tak se Ondřej Tomek rozhodl, že si svoje peníze „radši projede sám“. Z podnikatele ve výslužbě se tak stal investor samouk a vrhl se na burzu. Tam se mu nedaří vůbec špatně a postupně rozšiřuje svoje jmění. Jeho strategie je jednoduchá: vytipuje si titul, který podle jeho uvážení má správný fundament (jinými slovy věří jeho byznysmodelu a trhu, na němž působí) a je v dané chvíli podhodnocený z nějakého dočasného důvodu. Tahle taktika se mu vyplácí a z Tomka je jeden z nejúspěšnějších českých burzovních hráčů. V krizi začal nakupovat akcie, které dnes mají mnohonásobnou hodnotu a tvoří zhruba dvoutřetinový základ Tomkova jmění. Příklad? Když v roce 2008 nakupoval akcie Applu, byly pod 20 dolary. V září 2019 se obchodovaly za 220 dolarů. Základ jeho portfolia tvoří ještě Visa (2008: 20 dolarů, 2019: 175 dolarů), Tesla Motors, VW, Alphabet, Citi, Bank of America, Nvidia, loni Tomek přidal Facebook (po drtivém propadu akcií) a Avast. Zároveň ale větří ochlazení na trhu a začal své portfolio vyprodávat tempem jedno procento měsíčně (začal zpracovatelem uranu Centrus Energy a některými burzovně obchodovanými fondy ETF). Celkem má v portfoliu zhruba 40 akciových titulů, ale moc se jim nevěnuje. Podle svých slov udělá tak sedm transakcí do roka. Mnohem víc ho baví další dvě aktivity, které jsme připočítali k jeho majetku: investice do nadějných firem (Tomek má podíl v několika významných českých startupech, například v Shoptetu či Safetice) a také Coober Fund, který vlastní spolu s Branislavem Gordanem a v němž s týmem nadaných „matfyzáků“ pomocí speciálních algoritmů obchoduje s tzv. futures (americké indexy, dluhopisy, komodity). Letní prodej Kiwi.com, kde Tomek skrze Impulse Capital držel desetiprocentní podíl, mu přinesl 650 milionů korun.
„Od svého mládí se držím hesla ‚frajer vydělá, frajer utratí‘.“ (Forbes, září 2018)
— Ondřej Tomek