96
Jan Barta
Majetek v hodnotě
1,5 mld. Kč

  • Barta udělal životní obchod, když loni se svými společníky prodal NetBrokers Holding německé skupině Bauer Media.
  • Prapravnuk Františka Křižíka je investorem s rozmanitými zájmy: věnoval se například pěstování rychle rostoucích topolů, patřilo mu obchodní centrum Šestka a také hodně peněz utopil v prodejně minerálů.
  • Pokud jste viděli dokument Dělníci bulváru, tak si možná Bartu vybavujete z legendární noční scénky s redaktory Extra.cz.
Zdroj financí
investice
Datum narození
18. 4. 1985
Bydliště
Praha
Rodiště
Kalifornie, USA
Vzdělání
Ing.
Počet dětí
2
Hlavní firma
Pale Fire Capital
Vedlejší firmy
Saunia, Aukro
Původ majetku
selfmade
Barta držel 42procentní podíl v NetBrokers Holdingu, který s valuací tři miliardy korun koupil loni německý gigant Bauer Media. Webové portály spadající pod NetBrokers Holding využívá přes čtyři miliony uživatelů v Česku a na Slovensku a jsou mezi nimi jedničky na trhu srovnávačů pojištění, mobilních i datových tarifů a energií (ePojisteni.cz, Superpoistenie.sk, Uspory.cz či Tarifomat.cz). Barta je prapravnuk Františka Křižíka, narodil se v Kalifornii, kde jeho rodiče v polovině 80. let pracovali, vystudoval v Londýně na University College, je obdivovatelem odkazu Václava Havla a patří mezi nejvýraznější postavy nastupující generace miliardářů, kteří zbohatli díky úspěšným internetovým projektům. V jednu dobu například vlastnil jedno z největších doménových portfolií na světě a stál u zrodu celé řady startupů. Nyní se stará o své akcie a shortování (útočí především na titul Shopify se střídavou úspěšností) a také portfolio Pale Fire Capital (Aukro, Favi, Semantic Vision, Saunia, Zuri…) a píše zajímavý osobní blog. Na něm se netají ani svými přešlapy, popsal tam například svou neúspěšnou investici do obchodu s minerály. Podle svých slov na něm prodělal zhruba 100 milionů korun.