9
Eduard Kučera
Majetek v hodnotě
22,5 mld. Kč

  • Kučera založil s Pavlem Baudišem předchůdce společnosti Avast ještě před pádem komunistického režimu, na sklonku roku 1989.
  • Po vstupu Avastu na londýnskou burzu a růstu akcií se Kučera stal žhavým adeptem na vstup do klubu dolarových miliardářů.
  • Kučera je fanouškem českého skla, herce Harveyho Keitela a také fotbalové Slavie. Občas ho můžete spatřit v Edenu v sektoru 114.
Zdroj financí
software
Datum narození
11. 1. 1953
Bydliště
Praha
Vzdělání
MFF UK
Rodinný stav
ženatý
Počet dětí
2
Posedlost
hudba, Slavia, české umělecké sklo
Auto
BMW Z4
Hlavní firma
Avast
Původ majetku
selfmade
Loňský majetek
19,0 mld. Kč
Nejvýdělečnější česká technologická firma má v názvu starý pirátský výraz pro „Stůj!“, ovšem sama je pořádně rozjetá. Avast jen za první polovinu letošního roku vykázal zisk EBITDA (tzn. před započtením daní, úroků a odpisů) celkem 5,5 miliardy korun. Po loňském vstupu na londýnskou burzu se akcie Avastu propadly, nicméně v létě nabraly kurz sever a zamířily k ceně stabilně převyšující 350 pencí. Z toho profitují i oba zakladatelé, Eduard Kučera a Pavel Baudiš. Jejich podíly ve firmě byly po dlouhá léta souměrně velké, ale v roce 2014, po vstupu investičního fondu CVC, se proporce změnily. To ukázal až londýnský úpis, který odhalil, že Kučera nyní drží 10,5 procenta pražské firmy. V rozhovoru pro Forbes loni v létě k tomu Kučera, který spolu s Baudišem investoval do výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens či koupě hotelu InterContinental v Praze, řekl: „Kdybych kus svého podílu neprodal v roce 2014 CVC, měl bych sice stejně jako Baudy, ale každý bychom měli daleko méně, než mám teď já. Udělal jsem to pro firmu, aby mohla růst, protože bez CVC by byl Avast docela jiná firma.“
„Proč jsme začali podnikat? Chtěli jsme jen nemít šéfy.“ (Forbes, listopad 2016)
— Eduard Kučera